On this lesson, you will explore ratios and unit rates in math examples that apply to the real world AND you will learn to solve several examples and practice problems. Lets do this!
Join us as we explore, conceptualize, and evaluate unit rates using proportional relationships in real-world situations. For more MashUp Math content, visit www.mashupmath.com and join our free mailing list! :)
This lesson answers the questions: What is a unit rate? What is a unit price? How do I set up a proportion? How do I cross multiply? What is a ratio?
Be sure to join our mailing list at www.mashupmath.com